Špinavá = nezdravá fasáda
Po mnohých otázkach od našich zákazníkov sme nechali na niekoľkých domoch urobiť laboratórne odbery, ktoré ukázali, prečo je tak dôležité starať sa o fasádu domu. Bolo zistené, že okrem estetickej a funkčnej degradácie fasády, dochádza taktiež k napadnutiu domu biologickými činiteľmi.
Odber vzoriek sa uskutočnil na jar a posudzovala sa, aká veľká koncentrácia biologických činiteľov sa na povrchu fasády nachádza. V analyzovaných vzorkách fasády boli nájdené plesne, kvasinky a riasy vo vysokých koncentráciách.
„Výsledky miestneho skúmania, testov vykonaných na mieste a v laboratóriu Výskumného ústavu stavebných hmôt, a.s. laboratória ATElab potvrdzujú napadnutie fasády bytového domu biologickými činiteľmi.”
Všetky štyri vzorky mali viacnásobne prekročenú štandardnú hodnotu počtu plesní a kvasiniek.
Zdravotné dôsledky pôsobenia plesní
Z plesní, ktoré rastú na veľkých plochách fasády bytových a rodinných domov, sa uvoľňuje do ovzdušia veľké množstvo spór a šíria sa vzduchom. Spóry sa neskôr pri vetraní dostávajú aj dovnútra bytov a domov. Tieto mikroskopické rozmnožovacie častice sa usadzujú na dýchacích cestách a u mnohých ľuďoch vyvolávajú alergické reakcie. Veľmi často sa tieto reakcie prejavujú ochorením dýchacieho ústrojenstva, najmä prieduškovou astmou, alergickou nádchou a ďalšími reakciami, a to hlavne u detí a starších. Niektoré druhy plesní uvoľňujú do ovzdušia taktiež rôzne mykotoxíny, aktívne látky a prchavé metabolity. Pôsobenie plesní tak môže mať za následok ďalšie príznaky, ktoré by ste im možno ani nepripisovali, ako napríklad podráždenie očí, bolesť hlavy alebo zvýšená chorobnosť.
Niektoré druhy plesní môžu tiež príležitostne spôsobovať ochorenia ľudí, ako sú napríklad kožné choroby, zápal rohovky oka alebo zápaly vnútorných tkanív oka. Výskyt zdravotných ťažkostí závisí vždy od imunitného stavu jednotlivca, jeho aktuálneho zdravotného stavu a množstva spórov a prchavých látok vo vzduchu, druhu plesne a dĺžky expozície. Najviac sú ohrození jednotlivci s oslabeným imunitným systémom, ako sú chorí, deti a starší ľudia.
Nezanedbávajte starostlivosť o fasádu
Mikroorganizmy sa dostávajú na povrch fasád zo vzduchu. Za vhodných podmienok sa na fasádach rozmnožujú a vytvárajú viditeľné farebné povlaky, tzv. biofilm. Mikročastice organického materiálu, ktoré sú prinášané s prachom vo vzduchu a neskôr aj časťami tepelnoizolačného systému, slúžia ako živiny pre rast biofilmu. Rozsah napadnutia fasády je ovplyvnený materiálom fasády, použitými biocídmi, spracovaním problematických detailov stavby, umiestnením objektu vzhľadom na prístup slnečného svetla, okolitými prevádzkami, blízkosťou zelene a ďalšími faktormi.
Biofilm na fasáde sa postupne tvorí, najprv sa prichytia rôzne druhy baktérií a až potom sa pridávajú riasy. Po výskyte rias sa objavujú mikroskopické vláknité huby – plesne, neskôr machy a lišajníky.
Predchádzanie výskytu plesní a ďalších činiteľov je možné pravidelnou údržbou fasády. Práve kontrola a dôkladné čistenie fasády by malo byť v záujme všetkých obyvateľov bytových domov. Nejde totiž len o vlastnosti fasády, ktorá stráca svoje funkčné vlastnosti napadnutím, ale aj o zdravie.
Skúsenosti laboratória z mnohých meraní hovoria o priemernej trvanlivosti integrity povrchu fasády v období do 5 rokov. Po tejto dobe môže dôjsť k prerastaniu povrchu biodeteriogénom (predovšetkým plesňami, riasami, lišajníkmi) a postupnej deštrukcii povrchovej vrstvy stavby a uvoľňovaniu zdravotne zaťažujúcich spórov plesní.
Preto nezanedbávajte údržbu fasády, najmä teraz na jar, keď teploty a vlhkosť vzduchu podporujú rast všetkých biologických činiteľov.
Naša firma je jediná, ktorá úspešne čistí a natiera fasády od roku 2011, a preto dokážeme zabrániť rastu plesní a rias a zabezpečiť, že váš dom bude opäť zdravým miestom na život.